II Koncert fortepianowy

Czas: 28'
Części utworu: Allegro / Andante con variazioni / Allegro scherzando
Instrumentacja: 3332 4331 tmp batt (3 esec) pft archi (88675) (w III części utworu, w grupie fagotów dochodzi kontrafagot)
Rok: 1954

II Koncert fortepianowy został skomponowany specjalnie dla znanego polskiego pianisty, Władysława Kędry, który wykonywał go z dużym powodzeniem podczas licznych koncertów w kraju i za granicą. Utwór w formie trzyczęściowego klasycznego koncertu fortepianowego, zawierający wiele trudności technicznych, wprowadzonych przez kompozytora świadomie dla jego wykonawcy, Władysława Kędry.

Utwór cechuje wielkie bogactwo inwencji melodycznej. Tematy są bardzo wyraziste, przejrzyste i kontrastujące, zbudowane w sposób niezwykle dynamiczny i dający nieograniczoną wprost możliwość ich przetwarzania.

Część I, energiczne Allegro z wirtuozowską kadencją, nie wykracza poza ustaloną formę z dwoma kontrastującymi tematami. Brawurowe zakończenie części I następuje po wirtuozowskiej kadencji.

Część II (Andante con variazioni), to powolny, śpiewny temat o polskim charakterze ludowym z ośmioma wariacjami: L’istesso tempo (lub Poco piu mosso), Allegro scherzando, Andante tranquillo, Energico, Piu mosso, Lento, Andantino i Allegro. Część drugą kończy krótki fragment, będący jakby apoteozą tematu wariacji.

Część III (Allegro scherzando), to żywe rondo o klasycznej budowie A-B-A-C-A, gdzie epizody o charakterze ludowym przeplatają się z „motorycznym” refrenem.