Koncert na puzon i orkiestrę symfoniczną

Czas: 22'
Części utworu: Moderato / Adagio molto / Scherzando
Instrumentacja: 2332 4300 tmp batt trbn archi (98765)
Rok: 1971

Utwór został skomponowany na zamówienie puzonisty Juliusza Pietrachowicza. Utwór składa się z trzech kontrastujących części. Część I (Moderato) nawiązuje do formy allegra sonatowego z dwiema grupami tematycznymi. Po ekspozycji następuje wirtuozowska kadencja solowego instrumentu, a po niej muzyka końcowa.

Część II (Adagio molto) jest jakby arią o budowie A-B-A’, o charakterze śpiewnym i nastrojowym. Środkowa część B kontrastuje z częściami skrajnymi pod względem rytmicznym, agogicznym i energetycznym. Część III (Scherzando), w formie ronda o budowie A-B-A’-C-A”-B”, o związkach tematycznych z kurpiowską muzyką ludową, stosowaną jednak w sposób indywidualny, tj. bez cytatów, ale w charakterze ludowym.

Jedynie temat C jest cytatem znanej pieśni kurpiowskiej A na kapuście zielone liście, którą intonuje solo puzon, później pojawia się w różnych zestawieniach polifonicznych (kanon między partią skrzypiec i trąbki). Część o charakterze wesołym i żywym, kończy się nietypowo tematem B.

Środki wyrazu artystycznego są umiarkowanie współczesne, ale wymagania stawiane wykonawcy są bardzo wysokie. Partia orkiestrowa jest często samodzielna i nie ogranicza się do roli akompaniamentu. Druga wersja utworu w transkrypcji na puzon i orkiestrę dętą powstała w 1974 roku – Koncert na puzon i orkiestrę dętą.