Romans gdański

Opera w 4 aktach i 9 odsłonach, skomponowana dla Opery Łódzkiej, która zwróciła się do kompozytora z prośbą o prawo pierwszeństwa jej wystawienia na nowej scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Opera została skomponowana do libretta Wiktora Brégy, wg powieści Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy) Panienka z okienka.

Akcja opery rozgrywa się w XVII wieku za panowania króla polskiego Władysława IV, w Gdańsku, na drodze do Oliwy i w celi klasztoru Cystersów w Oliwie. Obsada opery obejmuje 19 ról głównych i dalszych oraz zespołów w roli dam, mieszczan gdańskich, straży i pachołków.

Opera zawiera 9 odsłon ilustrowanych i połączonych muzyką. Atmosferę XVII-wiecznego Gdańska przywołują zaś takie tańce jak: polonez, galarda, giga i sarabanda. Chociaż opera nie jest gatunkiem muzycznym podatnym na stosowanie konsekwentnej techniki polifonicznej, to jednak w Romansie Gdańskim (III akt, 1 odsłona) występuje typowa fuga, spełniająca rolę dramaturgiczną po porwaniu Jadwigi i podkreślająca nastrój podniecenia oraz zamieszania wśród mieszczan zgromadzonych przed Bursztynowym Domem.

Dzieło spotkało się z wielkim aplauzem publiczności. Opera miała około 60 przedstawień w jednym sezonie. Za twórczość kompozytorską, a zwłaszcza za opery radiowe i operę Romans Gdański, kompozytor otrzymał nagrodę III stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki w dniu 22.07.1969 roku.